• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yeni Başlayanlar İçin Bebek Yeleği

vioLeta

Özel Üye
Üyelik Tarihi
29 Tem 2015
Konular
946
Mesajlar
1,610
MFC Puanı
540
ZEL5LV.png


Öncelikle örgünüzün düzgün olması için elinizin şişle uyumunu ayarlamanız gerekir. Mesela gevşek örüyorsanız şişi ipin üzerinde yazandan yarım numara küçük, çok sıkı örüyorsanız yarım numara büyük almalısınız. Normal örenler için ipin üzerindeki numara geçerli. Bebek yelekleri için bebe yünü öneriyorum.
3 numara şiş bunlar için uygun.

Şişe 80 ilmek atıp 4 sıra haroşa örüp bir kenarından ilik yeri açıyoruz. 2 sıra daha haroşa örüp örneği kurmaya başlayalım.

6haroşa+11düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+22düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+11düz+6haroşa şeklinde ilk sırayı örelim.

Arka tarafı tamamen ters örüp 2.sıraya geçelim.

Haroşanın üzerini haroşa, düzlerin üzerini düz örüp, terslerin hepsi ters örülecek.

İkinci ve diğer sıralardaki tek fark, artırmaların kaydırılarak yapılması. Yani örerken önünüze gelen ilk artırmayı sağa doğru, tersten sonra gelen artırmayı sola doğru her sırada 1 ilmek kaydırarak yapacaksınız.

Toplamda 6 tane alt alta birbirine simetrik bir şekilde açılmış delik olduğunda (azur), bir sonraki sırayı örneği kurduğumuz ilk sıra gibi, ters ördüğümüz 2 sıranın sağından ve solundan artırarak devam ediyoruz.

Yine alt alta kaymış bir şekilde 6 tane olacak. Bu şekilde örgü kendini tam 3 kere tekrarlayacak.

Artırma sıraları bittikten sonra yine 6 haroşa, tüm ilmekler düz, 2 tersler ters örülecek.

Bu şekilde 3 sıra örüp, tüm ilmekleri haroşa şeklinde 4 sıra haroşa örüyoruz. (ilik yerlerini istediğiniz sıklıkta açmayı unutmayın)

Haroşa sırası bittikten sonra kenarlar hep 6 haroşa olacak, tüm ilmekleri düz örüp, yukarda 2 ters ördüğümüz hizadan diğer 2 ters ördüğümüz hizaya kadar kesiyoruz.

Yine önümüze çıkacak 2 ters örgüye kadar dümdüz örüp, 2 ters örgülerin arasını kesip, sıranın sonundaki 6 haroşaya kadar dümdüz örüyoruz. Böylece yeleğin boyun ve kol kısımları bitmiş oluyor.

Bir sonraki sıra yine 6 haroşa, tüm ilmekler düz, kesim yaptığımız yerlerin altına 8 ilmek ekleyerek dümdüz devam ediyor.

Kol altından ölçtüğümüzde yaklaşık 1 karış (20cm) olana kadar örüp, ilikleri unutmayıp, son 4-5 sırayı haroşa örüp yeleği bitirebilirsiniz…
 
Üst