Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni bir boşanma sebebi : İnternet...

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Teknolojinin gelişmesi, hemen hemen her evde yer alan bilgisayar aracılığıyla oynanan oyunlar ve sanal sohbetlerin, özellikle genç evliliklerde boşanma nedenleri arasında yer almaya başladığı bildirildi.
AA muhabirinin Adana Adliyesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, boşanma davalarında eşlerin "ekonomik sorunlar" ve "şiddetli geçimsizlik" gibi bilindik gerekçelerin yanında genç evliliklerdeki boşanma nedenleri arasında bilgisayar oyunları tutkusu ve sohbet sitelerinin de yer alması kaygı yaratıyor.
Önümüzdeki yıllarda teknoloji nedenli boşanmaların artacağınıtahmin eden Adliye yetkilileri, bazı kişilerde neredeyse "bağımlılık" haline gelen bilgisayarın, çiftlerden birinin saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmesi, bu nedenle evini ve eşini ihmal etmesinin şiddetli tartışmalara zemin hazırladığına dikkati çekiyor.
Ayrıca, çiftlerin, eşinin "arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kişilerle sohbet ettiği", hatta bu kişilerle gönül ilişkileri kurduğu gerekçesiyle de davalar açılıyor. Teknolojinin sunduğu imkanları abartınca soluğu mahkeme kapısında alan çiftler, bilgisayardaki sohbet kayıtlarını, mahkemeye delil olarak sunuyorlar.
-BİR ÖRNEK- Bu arada, Adana’da, bir kadın, malulen emekli olan kocasının bütün gün bilgisayar başında olduğunu, yemeğini bile bilgisayar başında yediğini, kendisi ve ailesiyle ilgilenmediğini, bu nedenle aile düzenlerinin ve ilişkilerinin bozulduğunu gerekçe göstererek, boşanma davası açtı. Dava, teknolojiyi gerekçe gösteren kadının isteği ve eşinin de bunu kabul etmesi nedeniyle boşanmayla sonuçlandı.


AİLE BİRLİĞİ ZEDELENİR


Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu, her geçen gün gelişen teknolojinin, insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında, yanlış kullanımı sonucunda gerek eşler, gerekse diğer aile bireyleri arasındaki ilişkileri zedeleyebilen sonuçlar da ortaya çıkardığını söyledi.
Sürekli bilgisayar başında vakit geçirmenin, aile birliğini zedeleyen bir davranış olduğunu ifade eden Gazioğlu, "Bir ailede eşler, birbirlerine ilgi göstermeli ve paylaşımda bulunmalıdır. Eve geldiğinde bir eş diğeriyle ilgilenmezse, geçimsizlikler ortaya çıkar ve bu durum boşanmaya kadar gidebilir" dedi.
Bilgisayarda, yüz yüze tanışmamış da olsa bir kişiyle aşk sözcükleri kullanarak sohbet etmenin, eşler arasındaki güveni sarsan ve aldatma olarak nitelendirilebilecek bir davranış olduğunu vurgulayan Gazioğlu, bu durumun da hukuk açısından bir boşanma gerekçesi oluşturacağını kaydetti.
 
Üst Alt