Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zemzem ve Kuyusu

Myself

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    13 May 2008
  • Mesajlar
    99
  • MFC Puanı
    16
  • MFC Seviyesi

Peygamber Hazreti İbrahim aleyhisselâm’ın duası:
“Ya Rabbim namazlarını doğru kılmaları için çocuklarımdan bir kısmını senin beyti hareminin yanına (Kâbeye) bitki ve meyve olmayan vadiye iskân ettim. Sen onlara bol rızık ver.” (İbrahim sûresi 37.âyet)

Yüce Allah Hz. İbrahim peygamberin duasını kabul etti ve çok değerli olan zemzem suyunu verdi.

Hâlâ yaz kış dünyadaki bütün sebzeler ve meyveler nereden gelirse gelsin her mevsimde Mekke’de, çölün ortasında, Müslümanların kıblegâhı olan mübarek yerde, alemlere hidayet dağıtan şehirde, her zaman bulabilirsiniz.

Zemzem suyunu ve kuyusuyla ilgili konuyu birazcık açacak olursak ilginç sonuçlar buluruz.

Yapılan çeşitli araştırmalar ve deneyler sonucunda zemzem suyunun en az kükürt taşıdığı, diğer sulara göre çok besleyici; susuzluğu açlığı giderici, dünyada içilebilir en sağlıklı ve şifalı su olduğu tespit edilmiştir.

Hadisi şerif şöyle buyurmaktadır :
“ Zemzem suyu, içenin niyetine göredir: Eğer şifa olsun diye içerse Allah şifa verir, eğer korunmak için içerse Allah onu korur, susuzluğunu gidermek için içerse Allah susuzluğunu giderir, eğer karnını doyurmak için içerse Allah doyurur. O Cibril’in (Cebrail a.s.) yere ayak çarpması ile çıktı ve (Hz.) İsmail’i suladı.” ( Faydul kadir hadis no 7760 )

1950 yıllarında zemzem kuyusunun orijinal halini O, tarihlerde Hacca veya Umreye gidenler çok iyi bilirler. Günün 24 saati hizmete açıktır. Kaynağı hiç bitmeyen zemzem kuyusudur. Parmaklıkların içine sadece sâkiler girebilirdi.

Sâkilerin görevi ; insanların yanlarında getirdikleri kapları doldurmak ve 45 - 50 dereceleri bulan hava sıcaklığından bunalan insanların serinlemesi için başlarına kova ile zemzem dökerek rahat etmelerini sağlarlardı. O tarihlerden bu güne kadar zemzem kuyusunda çeşitli onarımlar ve operasyonlar yapılmıştır. Kâbe’yi şerifin tavaf alanını genişletmek için kuyu alt kata alınmıştır.

Mübarek zemzem kuyusunun büyük bir mucize oluşu hâlâ güncelliğini korumaktadır. Hâl böyle olunca zemzem kuyusunun bitmeyen tükenmeyen bereketli bir kaynağa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bunun böyle olduğunu hemen herkes bilmektedir. Ama konuyu ciddi olarak incelersek yine yüce Allah’ın hikmeti ve kudreti burada da karşımıza çıkmaktadır.

Hac mevsiminde dışarıdan yaklaşık 3 milyon hacı gelir. Yerli vatandaşlardan ise yaklaşık 2 milyon kişi gelir. Arafat’a çıkmadan önceki son bir hafta içinde hacıların tamamı Mekke’de toplanmış olur ve yaklaşık 5 milyon kişiyi bulur.

Hac mevsimi yaz aylarına tesadüf ettiği zamanlar hava sıcaklığı zaman zaman 50 dereceye kadar çıkmaktadır. Böyle sıcak havada doğal olarak zemzem ve su tüketimi oranı olağanüstüdür. Her hacının 24 saatte en az 1 litre su ve 1 litre zemzem içtiğini kabul edersek 5 milyon litre zemzem demektir.
Hacıların zemzem ile abdest almalarını, memleketlerine 10 ar litreden az olmamak kaydıyla götüreceklerini ve Medine’yi münevvere de ki haremi şerife taşınan zemzemi hesap dışı bıraksak bile yinede bu miktar 24 saatte yaklaşık 5 bin ton zemzeme tekabül etmektedir.

Yani 500 tanker dolusu zemzem veren bir kuyu. Günde 500 tanker su verebilen dünyada başka bir kuyu var mıdır acaba? Hayır yoktur. Kaldı ki zemzem kuyusu denize 100 km. uzaklıktadır. Çevresinde akarsu, nehir, baraj veya göl bulunmamaktadır. Çölün ortasında ve Kâbe’nin yanı başındadır.

Böylece hz. İbrahim peygamberin duâsını kabul eden Cenâbı Allah’ın gücü, kuvveti, kudreti ve büyüklüğü burada da tecelli etmektedir.

Dünyanın kalbi, merkezi, mübarek şehri Mekke’de; Mescidi haramda, haremi şerifte, Kâbe-i muazzamanın yanı başında, milyonlarca ziyaretçiye fazlasıyla yetecek, böyle kıymetli vasıflara sahip zemzem suyunun ancak böyle kıymetli bir yerde çıkması Allah emridir, tesadüf olamaz.

Bunun böyle olmasını isteyen yine Allah’tan başka kimse değildir. Dünyanın en değerli suyunun bu kapasitede Kâbe’nin yani yüce Allah’ın evinin yanında nasıl çıktığını Allah’a inanmayan ve her fırsatta İslâm dinini ve İslâm’ı yaşayanların aleyhinde olanlar bu ilahi gücün bereketini izah edemezler.

“Şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, Mekke'deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan Beyt (Kabe) dir.” (Âli imran sûresi 96.âyet)

Cenabı Allah tüm müminlere Hac ve Umre yapmayı, mubarak yerleri ziyaret etmelerini nasib etsin.

Yüce Rabbim müminleri Kuran ve peygamber yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. me Cennette komşu eylesin.
 
Üst Alt