• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Zorunda Değilsiniz Windows OS Kullanmaya (Bilişim Hukuku)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Güncel Windows İadesi Örneği;

Ben Vatan Bilgisayar’dan aldığım HP dizüstü bilgisayarım ile birlikte gelen Windows işletim sistemini iade etmek amacıyla Vatan Bilgisayar
hakkında Etimesgut Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Şikayetim sonucu hakem heyetinden benim lehime karar
çıktı fakat Vatan Bilgisayar ve HP bu karara itiraz ederek Ankara Sincan 1. Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açtılar. Duruşmada konuya ilişkin bilirkisi raporu istediler. Bu raporu ve dava kararını aşağıda bulabilirsiniz. Bu rapor benim haklı olduğum yönündedir. Bilirkişi
raporu çok detaylı bir şekilde hazırlanmış olup birçok farklı yönden konuyu değerlendirmiştir. Rapor tüm itiraz yollarını kapayacak şekilde
hazırlanmıştır. Sonucunda hakim bu rapora bakarak kararını verdi ve davayı kazandım.

Satın alırken işletim sistemini iade etmek istediğinizi ve en son kazanılan bu davayı mutlaka satın aldığınız firmaya söyleyiniz , aksi
takdirde şikayette bulunacağınızı belirtiniz. Bu süreçte neler yapmanız gerektiğini adım adım açıklıyorum : İçinde işletim sistemi kurulu olduğuna yönelik satış sözleşmesi imzalatmak isterlerse imzalamayın. Fatura, garanti belgesi ve bilgisayarın arkasında bulunan
lisans etiketini ( yırtmadan çıkarmak mümkünse çıkarın yoksa üzerinde durabilir) muhafaza edin. Aldığınız güne yakın tarihlerde , iade edeceğiniz işletim sisteminin raf fiyatını (indirim ve kampanya uygulanmamış net fiyat) tespit edebileceğiniz belgeler toplayın (ekran
görüntüsü, broşür vs..) . Adım : Bilgisayarı aldığınız firmaya bilgisayarı alırken belirtin ; “işletim sistemini iade etmek istiyorum ve fiyatın
üründen düşürülmesini istiyorum aksi taktirde dava açacağım. Buna benzer kazanılmış emsal davalar var .”uyarısında bulunun. Firma bu talebinizi büyük bir ihtimalle ciddiye almayacaktır hatta bilgisayarı size satmamayı bile tercih edebilir. (İnternet üzerinden aldıysanız buna ihtiyaç yok.) Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın ve bilgisayara
format atıp kendi kullanmak istediğiniz işletim sistemini yükleyin.

Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde(en iyisi maksimum 1 hafta içinde), en yakın PTT şubesine giderek,Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür,kutu) iadeli taahhütlü olarak durumu anlatan bir mektup yazın(Mektup örneğini vereceğim) ve satıcı firmaya gönderin ,işletim sistemi ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin aksi takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayette bulunacağınızı belirtin. Mektubun satıcı firmaya ulaştığına dair belge postacı tarafından size ulaştıktan sonra; satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanızın fotokopisi, fatura, iade ettiğiniz işletim sisteminin orjinal lisansı ile ve kazanılan davaları emsal göstererek başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır. (Tüketici hakları Hakem heyetine yazacağınız dilekçe örneği aşağıda mevcuttur) Tüketici hakları hakem heyetinden sizin lehinize çıkan karara satıcı firmanın 15 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu durumdan hiç korkmayın, satıcı firma size dava açacaktır . Dava ile ilgili tebligat gönderilecektir.Bu sadece işi yokuşa sürme şeklidir.

Bilirkişi Raporu ve Sincan Tüketici Mahkemesi Kararı

Kaynak Site:
Kod:
https://www.mecburdegilsiniz.com