Aşıklar çeşmesi

Peony

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
9 Şub 2015
Konular
12,075
Mesajlar
34,846
MFC Puanı
56,500
Aşk çeşmesi olarak bildiğimiz Trevi, Trevi Meydanının tam ortasında yer alır. Roma'nın eşsiz meydanı ispanyol merdivenleriyle de ünlüdür. Heykelin yapımını ünlü italyan heykeltraş Bernini üstlenmiş ancak dönemin papasının ölümüyle inşa durmuştur. Ünlü çeşme 1732-1751 yılları arasında Nicola Salvi tarafından tamamlanmıştır.
Çeşme asıl ününü Federico Fellini'nin La Dolce Vita (Tatlı Hayat) filmindeki Anita Ekberg'in banyo sahnesiyle kazanmıştır

Aşk Çeşmesi'nin bulunduğu Piazza di Trevi, gürül gürül suların aktığı, gece, gündüz tıklım tıklım olan bir meydan. Trevi Çeşmesi'ne para atıp Roma'ya geri dönme dileğinde bulunanların ardı arkası kesilmiyor. Çeşme'ye arkalarını dönüp parayı başlarının üzerinden havuza fırlatıyorlar. Aşıklar, el ele, diz dize oturup birbirlerinin gözlerinin içine derin derin bakmakta iken yankesicilere de göz kulak olmaları gerekiyor. Çeşme başında, şarkı söyleyenler, gitar çalanlar, şarap şişelerini peş peşe devirenler oldukça fazla. Turist kızlara ilân-ı aşk etmek için çeşme başında bekleşen İtalyan gençlerinin de sayısı hayli kabarık.Trevi Çeşmesi'nin canlandırılıp süslenmesini buyuran Papalardır. Onların sayesinde bu gün pek çok insan bilmem inanarka bilmem eğlence olsun diye, ama bir şekilde bu meydanı dolduruyorlar.
 
Üst