Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Davranış Terapisi Nedir?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

Davranış terapistleri bütün davranışların şartlanma ya da hareketler tarafından desteklenme sonucu öğrenildiğine inanırlar. Örneğin çocukken anneniz size hep hayvanların pis olduğunu söylemişse hayvanlardan örneğin köpeklerden korkarsınız.

Öğrendiğiniz, olumsuz ya da uyumsuz bir davranışsa zıt psikolojik belirtiler (bu örnekte bir fobi) ortaya çıkabilir.

Davranış terapisi size daha olumlu, mutlu ve üretken bir yaşam sürebilmek için yeni davranış biçimleri geliştirmenin yollarını öğretebilir. Davranış terapisi fobileri, başarısızlıkları ve engellemeleri çözer ve özgüveni artırır.

Terapist size uyumsuz davranışlarınızın yerine koyabileceğiniz yeni davranış biçimleri geliştirmeyi öğretir. Yöntemlerden biri yeni davranışların ödüllendirildiği, istenmeyen davranışların ise göz ardı edildiği "operant şartlanma"dır.

"Örnekleme" yönteminde terapist size denemek üzere olduğunuz davranışı "örnekler" ya da sergiler. "Sistemik disentizizasyon" ise korkulardan ya da engellerden adım adım kurtulmayı sağlar.
 
Üst Alt