Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dondurmanın Sağlığa Faydaları

Satürn

Emektar Yönetici
 • Üyelik Tarihi
  9 Şub 2015
 • Mesajlar
  41,322
 • MFC Puanı
  17,474
 • MFC Seviyesi

Dondurmanın Sağlığa Faydaları​Sıcak yaz aylarında en çok tüketilen yiyecekler arasında soğuk bir tat olan dondurma yer almaktadır. Dondurma yaz aylarında serinletici özelliği sayesin de herkes tarafından tercih edilmektedir. İçinde bulundurduğu süt ve süt ürünleri mineralleri sayesin de hem serinletir hem de sağlığa faydaları bulunmaktadır. Doğal süt ile yapılmış dondurmanın sağlık açısından yararları oldukça fazladır. İçerisin de bulundurduğu protein, karbonhidrat, yağ gibi maddelerle yanında A, D, E, C, ve B grubu vitaminler ayrıca magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri bulundurmaktadır. Bu mineraller ve vitaminler sağlık açısından oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle bu mineraller ve vitaminler çocukların sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Dondurma genel olarak sıcak havalarda tüketilen bir besindir. Ancak uzmanlar dondurmanın sadece sıcak havalarda değil belli zaman aralıkları içerisin de de tüketilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Ancak dondurma alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Doğal süt ile yapılan dondurmalar tercih edilmelidir. İçerisine glikoz gibi zararlı şeker ürünlerinin doldurulduğu dondurmaların pek yararı yoktur, aksine zararları vardır. İlk olarak dondurmanın satıldığı yerin temizliği önemlidir. Çünkü süt ve süt ürünleri bakterileri hızlı bir şekilde içerisine almaktadır. Bu yüzden dondurma satılan yerlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte dondurmanın doğal olması da oldukça önemlidir. Ülkemiz de maraş dondurması gibi doğal ve sağlığa zarar vermeyen dondurmalar tüketilmesi faydalı olacaktır. Doğallığı çok az olan dondurmalar boğazlar da tahrişe ve vücutta hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca dondurma yerken ılık bir su içilmesi de önemlidir.​

faydalisifalibitkiler
 

BlueMoon

"Dürüst İnsan Daima Çocuk Kalır"
MFC Üyesi
Konum
İstanbul
 • Üyelik Tarihi
  15 Haz 2017
 • Mesajlar
  774
 • MFC Puanı
  12
 • MFC Seviyesi

Realist alacağın olsun bu kadar faydalarını söyledikten sonra ben dolaba gider gece gece fayda sağlayım bakalım
 
Üst Alt