Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kat`ı Sanatı

ANKA

Amma velâkin, her şey nasip.
Moderatör
Konum
İstanbul
  • Üyelik Tarihi
    22 May 2019
  • Mesajlar
    8,087
  • MFC Puanı
    23,744
  • MFC Seviyesi


Katı Sanatı; Bir kâğıt veya deri üzerindeki yazı veya motifleri keskin bıçaklarla kesip çıkartarak başka bir zemin üzerine yapıştırılması olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda Türk İnce Oyma sanatı olarak da adlandırılır . Kat ı‟ sanatı uygulanırken kesip çıkartıldıktan sonra başka bir yere yapıştırılan parçaya “erkek oyma”, iç oyulmuş kısma ise “dişi oyma” denir.

Katı‟ örneklerinde, vazo desenleri, tek çiçekler, buketler, doğa manzaraları ve tasvirleri, ağaç, gül, lale gibi şekiller kullanılmakta olup çoğunlukla cilt kapaklarında ve el yazması eserlerin süsleri arasında görülür. Katı‟ sanatı iran kökenlidir ve Osmanlılara gelişi XVI. yüzyılın başlarındadır. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman devrinde kat ı‟ önemli bir sanat dalı olarak tezhipten sonraki en yaygın süsleme sanatı olmuştur.


Bu dönemde katı‟ ile önemli eserler yazılmıştır. Hattat Ali Çelebi tarafından 1540 yılında hazırlanan Kırk Hadis isimli ese Kanuni‟nin oğlu Mehmet için kat ı‟ sanatı ile yazılmıştır. Bir başka önemli eserde 1540 yılında Mehmet b. Gazanfer tarafından hazırlanan Gûy u Çevgân adlı kitaptır.
 
Üst Alt