• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kitap Önerisi- Demir Ökçe

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
176
MFC Puanı
41,820
Cehennem...

Evrilerek sosyalleşen insanın , elleriyle yarattığı bir dünya.. Bu dünyayı yaratırken o kadar acımasız ve kibirli davranıyor ki, doğa da onun dışında hiçbir canlı güvende değil. Aslında kendi türü de değil..

Yakalar arası köprüler kuran insanlık, benzer köprüleri kendi aralarında kurmak konusunda hiçte hevesli davranmıyor. Aksine agresif bir saldırganlık ile kendi türünü yok eden en vahşi canlıya dönüşüyor. Altın, gümüş ve adını unuttuğu onlarca maden için, toprak için, para ve onun sağladığı iktidar için gözünü kırpmadan öldürüyor.

Kadın, adam, çocuk, masum demeden onları köklerinden söküp, değersiz bir paçavra gibi fırlatıyorlar.

Bencil ruhlarının kölesi olanlar için bir insanın renginden, inancından, fikirlerinden daha tehlikeli bir şey yok çünkü. Çalışarak, emek vererek yükselmektense, çalarak güçlenmek işlerine geliyor. Kendinden zayıf olanı ezmek, onu kullanmak, kanının son damlasına kadar döküp, ruhunu bedeninden arsızça çekip çıkartana kadar pes etmiyorlar. Terlerinde boğdukları diğerlerini ötekileştirerek , asla kaybetmeyeceklerini düşündükleri bir oyunu kurguluyorlar.

Kazanıyor, kazandıkça kaybediyor lakin ruhları bir ifrite dönüşüne dek durmuyorlar. Merhametsiz, aç, lanetli ve isyankar bir ruhu, kibirden şişmiş, garip, eğri büğrü vücutlara hapsediyorlar.

Ötekiler yavaş yavaş erirken, güçsüz kas ve kemikten ibaret mevcudiyetleri fazla dayanmıyor. Kanları suluyor toprağı, onlardan geriye ne kaldıysa gübre oluyor.. Böylece tekrar tekrar hayat buluyorlar. Yeşeren her çiçeğin bünyesinde ki yaşam dolu öze dönüşüyorlar.............

Hayatım boyunca, henüz küçücük bir kız çocuğu olduğum zamanlarda bile insanları sadece bir kıstasa göre ayırdım. O yüzden kişiliğimin oturmaya başladığı yaşlarda bir tarafım olmadı...sağ , sol... ateist, teist... siyah, beyaz ..alevi, sünni.... Benim dünyamda insanlar hep ikiye ayrıldı.. İyi ve kötü... Hala öyle.. ve ölene dek öyle olmaya devam edecek...

Zaten ben istesem de bir tarafa dahil edilmiyordum... inançlı olduğum için bilimsel duramazdım. Ateist ile dostluk kuramazdım. Siyasi görüşüm yoktu, olsa da kimse beni kendi grubuna ait bulamazdı. Çünkü düşünür ve eleştirirdim. Bende bu durumdan şikayetçi değilim.
Ben bir insanım...elinden geldiğince iyi olan ama derinlerinde pusuda ki kötülüğün farkında olan bir insanım. Bütün dünya, gökyüzü, okyanuslar, ormanlar ve canlılar benim bir parçam...Ucu bucağı henüz tam bilinmeyen evrenin içinde, sınırlı zamanımı harcıyorum. Ve bir gün başımda taşıdığım ve kalan zamanımı yansıtan kristal tacım paramparça olacak.. Benden geriye bir süre sonra sadece bir kaç avuç kemik tozu kalacak... işte hepimizin sonu bu sevgili dostlarım..Tüm bu kavgalar, savaşlar, hırslar ve bitmek bilmeyen açlığın sonucu .. bir kaç avuç kemik tozu...

Jack London yine yaptı yapacağını.. paramparça etti yüreğimi.. insanlığımı sorgulattı..Demir Ökçe ile beni zerrelerime dek ufaladı. Onun yarattığı bu korkunç distopya ne kadar da yaşadığım dünyaya benziyordu. Kötülük ile beslenenler ve onlara kanan onlarcasının zulmü bugün hala yakmıyor mu ciğerimizi.. Demir Ökçe hep vardı..

Ve bir gün insanlık, her hayatın değerli olduğunu anlayana dek var olmaya devam edecek.. İster sarayda yaşayın, ister derme çatma bir barakada.. Öldüğünüzde sizden kalan sadece bir kaç avuç kemik tozu olacak..Merhamet ve iyilik kokmak sizin seçiminiz, tabii kan, irin , nefret ve zalimlik ile bezenmekte... Hayat ne garip değil mi??

021F1AD4-D80B-4148-BC7F-C92978622BA7.jpeg

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,910
çok kitap okumama rağmen nedendir bilmiyorum klasiklerden uzak durmuşumdur, yani okuduğumda sayılıdır ve buda onlardan birtanesi. iyiki okudum dediklerimden hemde. açıklama yorumlarında gayet hoş olmuş, ellerine sağlık

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
176
MFC Puanı
41,820
çok kitap okumama rağmen nedendir bilmiyorum klasiklerden uzak durmuşumdur, yani okuduğumda sayılıdır ve buda onlardan birtanesi. iyiki okudum dediklerimden hemde. açıklama yorumlarında gayet hoş olmuş, ellerine sağlık
Charles Dickens -İki Şehrin Hikayesi de Muhteşemdir..♥️

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,910
biliyon şimdi bitirmem gerekenler var ondan sonra bunuda dahil ederiz :)

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Demir ökçe sahip olduğu güçle nüfusun çalışma koşullarını, paylaşım oranlarını, inanç biçimini, eğitim düzeyini, sınıf ahlâkının yanı sıra yasama, yürütme ve yargıyı elinde tutar ve her şey onların varlıklarını koruyacakları bir biçimde tasarlanır ve her türlü yozlaşmış yöntem bu uğurda kullanılır. bu görünmez bir elin gücüdür. Bu güç nüfusun geri kalan kısmını ezer, uyutur, bilinçlenmesini her açıdan engeller. Düzeni tehdit eden kişileri ya sistem içinde eritir, susturur ya da onları yok eder. Nüfus devasa bir güçtür. Hiçbir şekilde uyanmaması ve kurulu düzene biat ederek önüne konulanlarla yaşamaya devam etmesi gerekir.

"Elbisenizde kan lekeleri var, hanımefendi!"
Kitabın başlarında iş kazasında uzvunu kaybeden işçinin ve işçiye ödenecek tazminatın işverenin gözünde servetinde kayıp olarak görülmesi etkileyici şekilde kaleme alınmış.

Diğer etkileyici kısım Ernest'in orta sınıfa mensup işverenlerle yaptığı toplantıda bu kapitalist sistemin sonunun ne olacağıyla ilgili öngörüleriydi.

Herkese tavsiye ederim.

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,801
MFC Puanı
60,560
Paylaşım için teşekkürler

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
176
MFC Puanı
41,820
Demir ökçe sahip olduğu güçle nüfusun çalışma koşullarını, paylaşım oranlarını, inanç biçimini, eğitim düzeyini, sınıf ahlâkının yanı sıra yasama, yürütme ve yargıyı elinde tutar ve her şey onların varlıklarını koruyacakları bir biçimde tasarlanır ve her türlü yozlaşmış yöntem bu uğurda kullanılır. bu görünmez bir elin gücüdür. Bu güç nüfusun geri kalan kısmını ezer, uyutur, bilinçlenmesini her açıdan engeller. Düzeni tehdit eden kişileri ya sistem içinde eritir, susturur ya da onları yok eder. Nüfus devasa bir güçtür. Hiçbir şekilde uyanmaması ve kurulu düzene biat ederek önüne konulanlarla yaşamaya devam etmesi gerekir.

"Elbisenizde kan lekeleri var, hanımefendi!"
Kitabın başlarında iş kazasında uzvunu kaybeden işçinin ve işçiye ödenecek tazminatın işverenin gözünde servetinde kayıp olarak görülmesi etkileyici şekilde kaleme alınmış.

Diğer etkileyici kısım Ernest'in orta sınıfa mensup işverenlerle yaptığı toplantıda bu kapitalist sistemin sonunun ne olacağıyla ilgili öngörüleriydi.

Herkese tavsiye ederim.
Her yönüyle efsane ♥️