• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

MÜDDESSİR SÛRESİ

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400
20.
(Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.) Artık Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun. Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah’ın lütfundan rızık aramak üzere yeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir. O halde, Kur’an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah’a güzel bir borç verin. Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükafat olarak bulursunuz. Allah’tan bağışlama dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

74 - MÜDDESSİR SÛRESİ
Mekke döneminde inmiştir. 56 âyettir. Sûre, adını birinci âyette geçen “el-Müddessir” kelimesinden almıştır. Müddessir, tıpkı bir önceki sûrenin adı olan müzzemmil gibi, örtünüp bürünen demektir. Sûrede başlıca, Hz. Peygamberin tebliğ ve davetle görevlendirilmesi, müşriklerin ona karşı çıkması ve onların cehennemle uyarılması konu edilmektedir.

Bismillahirrahmânirrahîm

1.
Ey örtünüp bürünen (Peygamber!)

2.
Kalk da uyar.

3.
Rabbini yücelt.

4.
Nefsini arındır.1

5.
Şirkten uzak dur.2

6.
İyiliği, daha fazlasını bekleyerek (bir kazanç elde etmek için) yapma.

7.
Rabbinin rızasına ermek için sabret.

8,9.
Sûr’a üfürüldüğü zaman var ya; işte o gün çetin bir gündür.

10.
Kâfirler için hiç kolay değildir.

11.
Beni, yarattığım kişiyle başbaşa bırak.

12,13.
Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim.

14.
Kendisine alabildiğine imkanlar sağladım.

15.
Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar.3

16.
Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır.

17.
Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.​