• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Peravı, Peravı nedir, Peravı nasıl yapılır, Peravı tarifi nedir?

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
Peravı, Peravı nasıl yapılır, Peravı tarifi nedir?

peynirli-peravi-et-yemeyenler.jpg

Peynirli Mantı (Peravu) Tarifi İçin Malzemeler​

Hamuru için:
  • 4 su bardağı un​
  • 1 yumurta​
  • Bir tutam tuz​
Sosu için:
  • 200 gr kuşbaşı et​
  • Salça​
  • 3 tahta kaşığı sıvı yağ​
Mantının içi için:
  • 150 gram beyaz peynir​
  • 1 çay kaşığı kuru nane​
  • 1 çay kaşığı karabiber​
  • 1 çay kaşığı pul biber​
  • Tuz​

Peynirli Mantı (Peravu) Tarifi Yapılışı​

Un ,yumurta ve bir tutam tuz karıştırılarak orta sertlikte bir hamur yoğrulup 15 dakika dinlenmeye bırakılır. Bu arada iç harcı hazırlanır peynir bir çatalla ezilir( ben köy peyniri kullandığım için dilimleyip biraz suda beklettim çünkü çok tuzlu oluyor.) Ezilen peynirlerin içine nane ,karabiber ve pul biber eklenerek karıştırılır.
Dinlenmiş hamur açılır, büyük kareler halinde dilimlenerek peynirli harçtan içlerine bir miktar koyulur. Muska şekli vererek kapatılır.
Bir tencereye iki litre kadar su koyulup kaynamaya bırakılır. Bu arada sosu için küçük küçük doğradığımız kuşbaşılar bir kaşık salça ve iki su bardağı kadar su koyularak pişirilir. Kaynayan mantı suyunun içine mantılar dikkatlice bırakılarak 10 dakika pişirilir. ( ben pişen mantıların suyunu vitamini gitmesin diye süzmüyorum siz eğer isterseniz pişince suyunu süzebilirsiniz)
Pişen mantıların içine kaynattığımız sosuda katıp sıcak sıcak servis yapıyoruz yapan yiyen herkese afiyet olsun.

ALINTIDIR.​