• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,797
Mesajlar
29,761
MFC Puanı
17,410
Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri
YOj0Ok.jpg

Kilo vermek kadın erkek fark etmeksizin herkes için önemli hale gelen bir durumdur. Bunun nedeni 20-30 sene öncesine göre kilo alma oranlarının artması ve sağlık sorunlarının daha fazla baş göstermesidir. Kilo almayı tetikleyen faktörler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Ailede kilo sorunu olması
  • Beslenme biçimi, paket ürünlerin çok kullanılması
  • Hareket seviyesi, günlük hareket miktarının azlığı
  • Çalışma şartlarının hareketsiz olması
  • Düzenli spor yapmama

Uyku düzensizliği gibi sıralama devam edebilir. Kilo sorununu meydana getiren nedenler bir açıdan çözüm için de yol gösterici olacaktır.

Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermekle ilgili sağlıklı bir bakış açısı geliştirmek adına hiçbir şey yemeden kilo vermek ve bir hastalık nedeniyle kilo verme durumlarını asıl yöntemlerden ayrı tutmak gerekir. Bu durumlar istisnadır ve sağlık dışı düşünce ve durumlar kilo kaybına neden olur.

Bol Su Tüketimi

Artık klişe haline gelen bol su tüketimi, kilo verme sürecinde son derece önemlidir. Çünkü su yeterli miktarda alınmadığı zaman vücuttaki zararlı ve şişkinlik yaratan maddeler atılamaz. Kilo verme sürecinin başlaması, yani yağ yakımının gerçekleşmesi için önce vücuttaki fazla ve gereksiz maddelerin atılması gerekir.

Kahvaltıda Yumurta

Güçlü bir protein kaynağı olarak yumurta, uzun süre tok tutar ve gün içinde kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlar. Spor yapanlar için de yağların yanması ve kas oluşmasına katkıda bulunur.

Sade Kahve

Bazı insanların diyet yapmamasına ve fazla yemek yemesine rağmen kilo almasının nedeni metabolizma hızıdır. Bunun hızlı olması vücudun daha hızlı enerji harcaması ve daha az yağ biriktirmesi demektir. Sade kahve metabolizma hızını artırarak yağ yakımına destek verir. Aşırıya kaçmadan gün içerisinde en çok 3-4 bardak olacak şekilde tüketilebilir.

Karbonhidratı Azaltma

Karbonhidrat yararlı bir besin maddesidir. Ancak ne tür yiyeceklerin içinde olduğu sağlıklı ya da sağlıksız olmasını da belirler. Örneğin sade haşlama makarnada da karbonhidrat vardır soslu makarnada da. Haşlama olanı tükettiğinizde kilo almazsınız ve çok daha kolay şekilde yağ yakabilirsiniz. Ancak vücudun gerekenden fazla karbonhidrat alması yeterli hareket olmadığında kilo yapabileceğinden sınırlı tüketimde yarar bulunmaktadır.

Kardiyo Hareketleri

Kalp ritmini hızlandıran hareketler, yağ yakmanıza yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek, hızlı tempo yürüyüş gibi sporlar düzenli olarak yapıldığında kısa sürede yağlarınızın erimeye başladığını fark edebilirsiniz.

Atıştırmalıkların Sağlıklı Seçilmesi

En kolay kilo aldıran yiyecekler marketlerden alınan bisküvi çikolatalı gofret, kraker gibi işlenmiş ve kalorisi çok yüksek olan paketli yiyeceklerdir. Gün içinde atıştırmalıklara ihtiyacınız olduğunda bunlar yerine meyve, kuru yemiş gibi alternatiflere yönelirseniz hem kan şekerinizle oynamamış hem de kilo dengesini daha kolay sağlamış olursunuz. Ayrıca dışarıda uzun süre zaman geçiren kişiler için de yanlarına alabilecekleri çok sayıda sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanabilir. Örneğin badem, hurma ve kakaodan hazırlanan protein topları şeker krizi için etkili bir çözüm sunar.

Yavaş Yemek

Yeme hızı ve kilo ilişkisini araştıran diyet uzmanları, çok çiğnemekle tek öğünde 100 kaloriye kadar az alınabileceğini göstermiştir. Ağza alınan taneli her yiyeceğin iyice ufalana kadar çiğnenmesi ile mide sindirimi çok daha kolay yapmakta ve tokluk sinyalleri de daha hızlı şekilde beyne ulaşmaktadır.

Acı Biber

Besinlerin metabolizma üzerindeki etkilerini inceleyen bir araştırmada kapsaisin maddesinin yağ yakımına katkı sağladığı keşfedilmiştir. kapsaisin acı biber çeşitlerinde bulunur ve daha hızlı çalışan bir metabolizma sağlayarak kilo verme sürecine yardım eder.

Lifli Gıdaları Çok Fazla Tüketmek

Kilo vermek için beslenme alışkanlıklarında köklü değişiklikler yapmanız önerilir. Bu değişikliklerden biri de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye odaklanmanızdır. Lif oranı yüksek olan bu besinler uzun süre tokluk kazandırır, hızlı sindirimi mümkün kılar, zararlı maddelerin kolay atılmasını sağlar ve genel sağlık açısından ete göre daha yararlıdır. Örneğin kolesterol tetikleyici değil, dengeleyicidir.

Uykusuzluktan Uzak Durmak

Uykusuzluk metabolizma hızını oldukça düşük seviyelere çeker. Diğer yandan iyi alınan uyku aksama yaşanmadan günlük rutinin sürmesini kolaylaştıracaktır. Yani uyumamak sanılanın aksine daha fazla ayakta kaldığınız için kilo vermeye yardım etmez, aksine aldırır. Uykunun alınmasıyla açlık hissi arasında bağlantı vardır. Az uyku daha çok yeme isteği uyandıracaktır.
 
Üst