• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Size göre namus kavramı nedir ?

Konular
257
MFC Puanı
120
NAMUS.jpg

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,050

Fazilet dediğin meğer masalmış
Namuslu görünmek kimlere kalmış
Zenginmiş fakirmiş halkmış kralmış
Gördüm ki kimseyi takmadın namus
Hadi yandan:s97::s97::s97::s97::s97::s97:

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Ana, baba, bacı, gardaş verdiğimiz can bizim. :sigara

Konular
4
MFC Puanı
130
Namus mu :)
Kime göre, neye göre?
Bence namus;kimseyi rahatsız etmeden istediğini yaşamak. Soylenenin aksine :D

erentcolak

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
0
Toplumdaki yanılgının aksine namusun bekaret ile ölçülemeyeceğini, doğruluk, hak, insanlık vb. kavramlarının temeline oturtulduğu takdirde bir anlam ifade edeceğini düşünüyorum. Günlük hayat içerisinde birçok insan görüyoruz, biz şöyle namusluyuz, bizim karımıza kızımıza yan bakanı keseriz vs. dedikten 2 dakika sonra başkalarının eşlerine, kız kardeşlerine ya da kızlarına bakıp, ağızlarının salyalarını akıtıyorlar. Türk kültüründe yıllardan beri yer alan ve derin bir manaya sahip olan namus kavramının ele ayağa düşmesi toplum olarak bizim ayıbımız.

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Toplumdaki yanılgının aksine namusun bekaret ile ölçülemeyeceğini, doğruluk, hak, insanlık vb. kavramlarının temeline oturtulduğu takdirde bir anlam ifade edeceğini düşünüyorum. Günlük hayat içerisinde birçok insan görüyoruz, biz şöyle namusluyuz, bizim karımıza kızımıza yan bakanı keseriz vs. dedikten 2 dakika sonra başkalarının eşlerine, kız kardeşlerine ya da kızlarına bakıp, ağızlarının salyalarını akıtıyorlar. Türk kültüründe yıllardan beri yer alan ve derin bir manaya sahip olan namus kavramının ele ayağa düşmesi toplum olarak bizim ayıbımız.

Kesinlikle katılıyorum çok güzel özetlemişsiniz

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
Coşkun ve Nuri Alço :D

Qasem

Üyeliği durduruldu!
Konular
82
MFC Puanı
110
Namus kavramı sadece kadına özgü bir kavram olmayıp, kadın ve erkeğin özelini aşarak söz ve eylem üzerine de bir okadar önemli ve özeldir. Sadece bedenlerimizin namusu yoktur, sözlerimizin, tavır, davranış, tutum yani eylemlerimizinde bir namusu, onuru ve ahlakı vardır. Oysa hemogonya sadece bedenlerimiz üzerinde kurulu değil, duygu ve zihinlerimiz üzerinde de korkunç bir statüko uygulanmaktadır.

Mesela zalime karşı susmak, zulme haykırmamak namussuzluktur...
Tarafsızlık namussuzluktur...
İnsanların hak ve hukuklarını çiğnemek namussuzluktur...

Örnekleri çoğaltabiliriz...

Sezgin-X-

MFC Üyesi
Konular
112
MFC Puanı
0
Namus kavramı sadece kadına özgü bir kavram olmayıp, kadın ve erkeğin özelini aşarak söz ve eylem üzerine de bir okadar önemli ve özeldir. Sadece bedenlerimizin namusu yoktur, sözlerimizin, tavır, davranış, tutum yani eylemlerimizinde bir namusu, onuru ve ahlakı vardır. Oysa hemogonya sadece bedenlerimiz üzerinde kurulu değil, duygu ve zihinlerimiz üzerinde de korkunç bir statüko uygulanmaktadır.

Mesela zalime karşı susmak, zulme haykırmamak namussuzluktur...
Tarafsızlık namussuzluktur...
İnsanların hak ve hukuklarını çiğnemek namussuzluktur...

Örnekleri çoğaltabiliriz...
Agzina saglik

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Veczi

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Namus kelimesi Yunanca'dır. "Nomos"tan gelir. Tanrının kuralları demektir.

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
165
MFC Puanı
41,510
Genelde bir kavram olmaktan çıkıp ahlak kurallarıyla şekillenen bir kültürel olgu diyebiliriz.. Daha çok yaşadığınız topluma göre şekil aldığından kesin bir yargısı da yok.

Konular
0
MFC Puanı
430
Belki önce namussuzu tanımlarsak, tanımı daha kolay olabilir.