Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soma Faciası

aLew

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Kas 2013
 • Mesajlar
  1,335
 • MFC Puanı
  61
 • MFC Seviyesi

Bundan yaklaşık 1 yıl önce ; 13 Mayıs 2014 tarihinde manisanın soma ilçesinde maden ocağı patlaması ile ortaya çıkan faciadır.

O zaman yazdığım bir sözlükte şunları yazmıştım burda da paylaşmak istedim;

"hiç konuşasım yok hiç yazasım yok hakkında.
artık bu haksızlıklar karşısında, bu zulüm karşısında, bu kibir karşısında, bu hukuk tanımazlık, allah'tan korkmazlık, insanları aptal yerine koyma karşısında ne diyeceğimi bilmiyorum. gerçekten bilmiyorum.
bu manzaraya çanak tutan halka mı kızıyım, bu dandik devlet düzenine ve hükümete mi söveyim yemin ederim her şey birbirine girdi.
yine yaşayamadım acımı, yemin ederim olayın gerçekleştiği ilk gece haricinde acımı yaşayamadım.
ulan en az 500 insan işini yaparken, patronun cebinden para eksilmemesi için alınmamış güvenlik önlemlerinden dolayı öldü..

500 insan.. çocukları, eşleri, hamile eşleri, anaları, babaları, ablaları, kardeşleri, arkadaşları kaldı ardında.
bu manzara karşısında siyasetçiler, başbakan, bakanlar, bürokratlar, basın, afedersiniz ama akp seçmeni ulan bunların alayı şirketi savunuyor hala. şirketin çok fantastik güvenlik önlemleri aldığını söylüyorlar ben deli oluyorum la deli oluyorum duvarları kemiriyorum.
ulan bu ülkede bir vali yardımcısı ''akıllı olan madenciler kurtuldu, aklını kullanmayanlar öldü'' dedi.. bunun daha ağırını söyledi lan..

başbakan insan hırpaladı, başbakan müşaviri jandarmanın tuttuğu somalı vatandaş tekmeledi ve hala ama hala karanlık gökyüzünü aydınlatamıyoruz.

çocuk 15 yaşında değil 19 yaşında diye yüreğimize serin sular serpilmesini istediler.
bu normalmiş lan.. 19 yaşındaki çocuk devletin adam gibi incelemediği bir madende boğularak öldü.
15 yaşında olmadığı için çok sevinecekmişiz.
en az 500 kişi yaşayabilmek için, ailelerine bakabilmek için çalıştığı yerde, işverenin aç gözlülüğü yüzünden öldü.

ve işveren kişi çıkıp ''şu an içerde kaç kişi olduğunu söylemem doğru olmaz, bakanlarımızla toplantı halindeyiz ondan sonra bir konuşma yapılabilir.'' diyebiliyor..
ulan devlet mi insan için yoksa insan mı devlet için?
devlet insan içinse bu insanlar neden hep para babası?
bu açıklamanın tercümesi şudur ''bakanlarla hukuki kılıf uyduruyoruz olaya, ondan sonra size bir yalan sallarım.''
şu an hapisanede olması gereken adam, bakanlarla toplantı yapıyor.
500 kişi ölmüş, bakanı gülümseyerek karşılıyor.

ne diyeyim ulan.
ilçede yaşamış olanlar ilçe ruhunu bilir.
bir ilçede 500 kişi ne demek bilir.
500 dul kadın ne demek bilir.
500 yetim ne demek bilir.

devletle patronların ilişkisini ete kemiğe bürümüş, yüzlerce kişinin canını almış, insanların ağzına bir parmak bal çalınarak kapatılmaya çalışılacak cinayet. "

aLew...


UNUTMADIK!!
 

Matilda

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
İstanbul
 • Üyelik Tarihi
  1 Mar 2015
 • Mesajlar
  839
 • MFC Puanı
  81
 • MFC Seviyesi

Haftalarca etkisinden çıkamamıştım bu felaketin bir kez daha içim ürperdi okuyunca mekanları cennet olsun eli kara yüreği temiz insanların. ..
 

aLew

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Kas 2013
 • Mesajlar
  1,335
 • MFC Puanı
  61
 • MFC Seviyesi

Geride kalanların, dar boğazların , acılı ailelerin , eşlerin çocukların ortada kalmasına, yalnızlaşmasına ve geçim sıkıntılarının ikiye katlandığı faciadir.

Asla acılarını anlayamacağız, kendime bazen çok çok kızıyorum, neden elimizden bişey gelmiyor. Ahlanıp vahlanmaktan başka, üzülmekten başka birşeyler gelmeli. Sesimizi duyurduğumuz an kapatılan çenelerimiz, gördüğümüz şiddetler ve geriye çevrililen başlar bunca yetim koyduğunuz yüreklerin vebalini nasıl sindirebiliyorsunuz.
Aklım almıyor gerçekten. Üzerinden1 yıl geçti ve geçen bu sürede mağdur olan taraflara hiç bir yaptırım gelmedi. UNUTMAK-UNUTTURMAK kolayı seçmektir.


Şimdi size Soma'da eşini kaybetmiş bir kadının ve engelli cocuğunun hikayesini paylaşacağım;

"oma’daki faciada ölen işçilerden 27 yaşındaki Hayrullah Baygül’ün oğlu Enes, 11 aylıkken kalbinin durması sonucu oksijen yetersizliği nedeniyle beyin felci geçirdi. Küçük Enes, evinde kurulan özel bir odada solunum cihazına bağlı olarak yaşıyor. Eşinden kalan maaşla yaşamını sürdürdüklerini söyleyen acılı anne Zemine Baygül, Enes’in tıbbi ihtiyaçları sigorta tarafından karşılanmadığı için zor günler geçiriyor.
2 Mart’ta CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz tarafından Enes’in durumuyla ilgili Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e soru önergesi verilmesine rağmen Meclis’in kapanması ve yetkililerin ilgi göstermemesi anneyi bir kez daha üzdü. Milliyet gazetesinden Timuçin Çelebi ve Ender Aldanmaz'a, 'sesini duyuramadığını' söyleyen Baygül, “Eşim öldüğünde oğlumuz 2 yaşındaydı. Kocam oğlumuzu kurtarmak için öldü. Onun yaşaması tedavi olabilmesi için madene indi. Madene inmek istemiyordu. Ama başka geçim kaynağımız yoktu. Para kazanmak zorundaydı. Oğlumun bu fotoğrafını sorumluların vicdanına bırakıyorum” dedi.


Maddi zorluklar yaşadığını ve Enes’in aylık giderinin 1000 TL’yi aştığını belirten Baygül, “Aldığımız tıbbi malzemeler özel tüketim malzemesi olarak görüldüğü için kendi cebimden karşılıyorum. Dikkat etmeme rağmen Enes sık sık enfeksiyon kapıyor. Hastanelere tedavi için götürdüğümde çoğu zaman yer bulamıyorum. Enes’in bütün sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını ve sabit bir hastanede tedavi edilmesini istiyorum” dedi.
Küçük Enes için sigortadan karşılanması istenen tıbbi malzemeler şöyle:

- Enjektörler
- Steril eldivenler
- Boğaza takılan nemlendirici
- Solunum makinesi filtreleri
- Solunum cihazı filtresi
- Solunum devresi
- Ayak bileklikleri

HERGÜN MİLYON DOLARLA OYNAYAN, SÖZ DE HALKINI MAĞDUR ETMEYEN DEVLET NERDE?
 

Yusuf

Deniz sevenlerden
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  3 Nis 2015
 • Mesajlar
  4,067
 • MFC Puanı
  805
 • MFC Seviyesi

Devlet kendi yandaşlarını zengin etme derdinde.Ülkede işçinin ne değeri önemi var ..iş yerleri denetim yapılıyormu ki yapılsa bile teftişler göstermelik rütün denetimler olan emekçi kardeşlerimize oluyor..
 

aLew

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Kas 2013
 • Mesajlar
  1,335
 • MFC Puanı
  61
 • MFC Seviyesi

Maalesef 301 kişi öürken bile ihmalleri olduklarını kabul etmediler. "KADER" kavramını beyinlere işlemeye çalıştılar ama halk bu kez yemedi. Üzücü yanı ise Somada sanırım geçen cb seçimlerinde yine AKP kazanmıştı.
Daha ne olabilir ki? Ailelere yardım yapıldığını söylüyorlar da asgari ücretle aile mi geçinir? Kimi kandırıyorlar böyle.

Geçenlerde enerji bakanı Taner çelik ermenekte hayatını kaybeden ailelere evlerinin tapularını resmen tören şeklinde verdi. Fakat artık millet gözünü açtı; aşağıdaki linki izleyin lütfen ;


https://www.youtube.com/watch?v=YiYvtCMIf68
 

ALgos

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Bursa
 • Üyelik Tarihi
  10 Nis 2015
 • Mesajlar
  688
 • MFC Puanı
  57
 • MFC Seviyesi

O insanların evi olsa ne olucak maden de ölen babaların evlatlarinin geri gelmesi mümkün deGil ve geride kalanlar yıne o maden ocağında çalışmak zorunda kalıyor asil buna çözüm aranması gerekirken tapu vererek göz boyayıp unuturum derdindeler şu an o maden Ocakları nasıl ne konumda calisyor denetimleri yapiliyormu bunu gostersinler asıl gösteri yapmayı birakmalilar:(
 

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,184
 • MFC Puanı
  5,941
 • MFC Seviyesi

Soma Faciası? Soma Faciası Nedir? Soma Faciası Nasıl Meydana Geldi? Soma Faciası Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?
 
Üst Alt