Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yanlış diyet kilo aldırabilir

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,450
  • MFC Puanı
    1,785
  • MFC Seviyesi

Yanlış diyet kilo aldırabilir

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Merve Kalelioğlu, 'Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kilo verdirmek yerine aldırabilir' dedi.
Fatma Merve Kalelioğlu, her bireyin günlük alması gereken kalori farklı olduğunu belirterek, “Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kilo verdirmek yerine aldırabilir” dedi.Türkiye’de artık sık sık kalorilik diyet yapmak moda olduğunu ifade eden Kalelioğlu, herkes birbirine diyetinin kaç kalori olduğunu sorduğunu söyledi. ‘Bu bisküvi bu kalori ben o zaman gün içinde bundan ne kadar yesem?’ gibi soruları çok sık duyar olduklarını belirten Kalelioğlu, “Yemek yemek, atıştırmak bir o kadar renkli ve zevkli iken sonu acı oluyor. Başlangıçta alınan her 1 kilogramı siz hissetmeseniz de tartıda çok net olarak görünüyor. Kolay yoldan vermeye çalışıp hemen kalorilik diyet çalışmalarına giriyoruz. Alması eğlenceli ise vermesi biraz zahmeti olmalı ki tekrar geri almayınız kilolarınızı derim ben” diye konuştu.
Her bireyin günlük alması gereken kalori farklı olduğunun altını çizen Kalelioğlu, “Kalori denilen olay, kısaca aldığınız besinlerin enerji değeri toplamıdır. Vücut her yediğinizi yakmaz yakamaz, ihtiyacı olanı harcaması gerekeni yakar ve geri kalanı depolar. Kimi diyet uygulamalarda kaloriler aynı olsa da içerik farklıdır. Herkesin diyeti kişiye özgüdür. Kimse bir başkası ile aynı kaloriyi yakamaz, aynı hormon seviyesine aynı yaşam tarzına sahip değildir. Kişinin boy uzunluğu, ağırlığı, yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, mesleği, fiziksel aktivitesi alması gereken kaloriyi etkiler. Evet belki aynı boy ve kiloda olan iki arkadaş hesaplarında günlük kalorisi aynı çıkıyordur, ama acaba yaşam tarzları günlük uyku saati fiziksel aktivitesi aynı mı? Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kiloverdirmek yerine aldırabilir de. Her bireyin alması gereken vücudunun kendi kendine yaktığı bazal metabolizma hızı vardır. Bu değer sizin uyurken yaktığınız enerji gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca bir de sizlerin günlük yaşantınıza göre değişen bir metabolizma hızınız vardır” şeklinde konuştu.
Kişinin alması gereken kalorinin günlük yakılan enerjisine göre ayarlandığını ifade eden Kalelioğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yani ben 1600 Kkal’lik diyet yapayım yada 1200 Kkal’likdiyet diyet yapayım demek yanlış. Günlük alacağınız kaloriye takılmak yerine günlük tüketeceğiniz besinlere içeriklerine yağ protein karbonhidrat oranlarına bakmakta yarar var, kalorinin önemliliğinin yanında bu kalori nerden daha çok geldi ona bakılmalı. Unutmayınız, size özgü bir diyet size uyumlu kaloridir 
Üst Alt