Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yazdığımız Programa Parola Koyma

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

İlk önce parola ekranı için bir form oluşturuyoruz ve bu forma açılışta öncelik veriyoruz.Formumuza 1 adet MaskEdit (şifre girişi için), 2 adet BtnButton (Onay ve İptal butonları için), 1 adet DataSource (Veritabanı bağlantısı için), 1 adet Database (Veritabanı için)ve bir adet de DBEdit (sifrenin forma bağlanması için) eklemeliyiz.


Bundan sonra yapmamız gereken bir MS Access ile ya da Delphi ile bir veritabanı dosyası oluşturup içerisine bir şifre girmek. Datasource, DBEdit ve Database bileşenlerini kullanarak veritabanı ile form arasında iletişimi yani bağlantıyı sağlamak. Sonrası ise çocuk oyuncağı, DBEdit'in Show özelliğini False yapıp formun normal çalışması esnasında görünmemesini sağlamak. Zira parola girişinde kullanacağımız kod şu şekilde olmalıdır:

Kod:
Kod:
if Maskedit1.Text<>DBEdit1.Text then 
ShowMessage('Girmiş Olduğunuz Şifre Yanlış!');
Bundan sonra da şifre değişimi için bir form oluşturup şifre kontrol ekranı yaparak program içerisine bir güvenlik merkezi oluşturabiliriz.

Herkes için faydalı olması dileğiyle, başarılar dilerim..
 
Üst Alt