• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

7 adımda hamilelik kilolarına veda edin

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,797
Mesajlar
29,747
MFC Puanı
17,440
7 adımda hamilelik kilolarına veda edin
z0yDdY.jpg

Hamilelikta aldığınız kabsunuz olmasın. Bu yöntemlerle hamilelik kilolarınızı kolayca verebilirsiniz.

Annelik en güzel duygulardan biri. Zor bir 9 ayın ardından onu kucağınıza aldığınızda dünyanız değişir. Hamilelik süresince değişen hormonlarınız 9 aydan sonra normale dönmeye başlar. Peki hamilelikte alınan kilolar? Pek çok annenin kabusu hamilelik kiloları oluyor. Anneler emzirme telaşına düşüp "Çocuğum doyuyor mu acaba?” diye düşünürken, aldığı kiloları vermeye çalışıyor. Doğumdan sonra ilk 4 ayda 0,5-1 kilo zayıflama normal kabul ediliyor. Ancak anne çok kilolu ise ayda 2 kilo kayıp da gözlenebiliyor. Ancak ayda 2 kilo üzerinde zayıflamak emziren anne için sakıncalı görülüyor. Doktor onayı ile hafif yürüyüşler ve egzersizlerle hamilelik kilolarını vermeyi hızlandırılıyor. Peki hamilelik sonrası fazla kiloları vermek için neler yapmak gerekiyor? Acıbadem Etiler Tıp Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, hamilelik kilolarını verme konusunda önerilerde ve uyarılarda bulundu.

Emzirirken kalori yakarsınız

Bebek ve anne arasındaki duygusal bağın kuvvetlenmesinden, bebeğin büyüme gelişmesine kadar birçok mucizeyi içinde barındıran anne sütü aynı zamanda hamilelik kilolarının verilmesine de yardımcı oluyor. Emziren anne, günlük yaklaşık 500-700 kalori civarında enerji yakarak aylık ortalama 2 kilo kaybedebiliyor. Bebeğin ya da annenin emzirmeye elverişli olmadığı durumlarda ise yeni yaşam döngüsünde başlayan hareketlilik kilo kaybına destek olacaktır. Fakat anneler bu dönemde büyük kilo kayıplarını hedefleyen enerji kısıtlı diyetler yapmaktan kaçınmalı.

Şerbetli tatlılar süt değil, kilo yapıyor!

Geleneksel olarak şerbetli tatlıların süt yapımını artırdığına dair efsaneler dilden dile dolaşsa da bilimsel olarak böyle bir gerçeklik söz konusu değil. Sütün verimli bir şekilde salgılanmaya devam etmesini sağlamak amacıyla sütün yüzde 80'ini oluşturan sudan faydalanmak gerekiyor. Emziren annelerin tatlı tuzağına düşerek bu dönemde kilo kaybı sürecini yavaşlatmalarına engel olmak adına bol su içmenin yanında, ısırgan otu çayı, rezene çayı gibi bitkisel desteklerden ve maydanoz, dereotu, roka, tere gibi yeşil yapraklı bitkilerden de yararlanmalarında fayda var.

Haşlanmış yumurta tüketin

Uzun süreli doygunluk sağlamak ve emzirirken yakılan enerjiye karşılık karbonhidratlı gıdalara yönelmemek amacıyla sabah kahvaltısında veya gün içerisinde 1 adet haşlanmış yumurta tüketmeye çalışın. Bu şekilde kaliteli protein tüketerek süt verimini de artırabilirsiniz.

Kaliteli protein alın

Süt, ayran, kefir gibi süt ürünleri sıvı ihtiyacını karşılayarak süt verimini de artırıyor. Bunun yanı sıra bu besinler kaliteli kalsiyum ve protein kaynağı olduklarından annenin zayıflama sürecine de yardımcı oluyor. İhtiyaca göre günlük 2-3 su bardağı kadar tüketilebilir.

Güne kahvaltısız başlamayın

Gün içerisinde abur cuburdan uzak durmak, fazladan enerji alımını durdurmak ve enerjinizi artırmak için güne kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı eden bireyler etmeyenlere göre, fazladan enerji alımına ve kilo artışına daha yatkın hale geliyor.

Akşamları çorba için

Akşam yemeğine başlarken tüketeceğiniz 1 kase çorba doygunluk hissi yaratarak fazladan enerji alımı riskini yüzde 10-20 oranında engelliyor. Tarhana, mercimek, ezogelin, yayla gibi protein kalitesi yüksek olanlar ise anne sütü içeriğini de zenginleştiriyor. Bununla birlikte günlük sıvı alımına katkı sağlayacağından süt miktarının artırılmasına da yardımcı oluyor.

Gece emzirmelerinde tatlı kaçamakları yapmayın

Hamilelik kilolarını vermeye çalışan annelerin gece saatlerinde bebeklerini emzirmek için uyandıklarında yaptığı yanlışlardan biri kek, kurabiye, çikolata gibi şeker içeriği yüksek gıdalardan yemek. Bu tip atıştırmalıklar gece saatlerinde özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı tetikleyerek kilo ile birlikte birçok kronik hastalığı da tetikleyebiliyor. Hamilelik kilolarından kurtulmaya çalışırken başka sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle hamilelik kilolarını vermeyi hedefleyen anneler, gece uyandıklarında sudan başka bir besin tüketmemeli.
 
Üst