• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows PC Kullanıcıları İçin Ücretsiz Faydalı Yazılımlar [Portable]

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Simple VHD Manager v1.4 (Win7/8.1/10/11'de Oluşturduğunuz .vhd Sanal Sürücüleri, Sistem Açılışında Otomatik Bağlayabilen Yazılım)

add_a_vhd.png

.vhd Sanal Sürücü Dosyasını Açılışta Otomatik Başlatma ) [Aşağıdaki resim]
attach_a_vhd.png

Kısa Tanıtım Yazısı :

VHD, bir sabit sürücünün dosya yapısını simüle eden büyük bir kapsayıcı dosyasıdır. Süslü bir ZIP dosyası olarak düşünün, ancak sıkıştırma olmadan. VHD'ler tek dosyalardır ve en yaygın olarak şu şekilde kullanılır:
sanal makineler için sabit disklerdir, ancak gerçek sabit diskler gibi davranacak şekilde de monte edilebilirler. Takıldığında, Windows'a gerçek bir fiziksel sabit sürücü olarak görünürler. Bunlara dosya ekleyebilir, kaldırabilir ve üzerlerindeki dosyaları düzenleyebilir ya da yeni, önyüklenebilir bir VHD'ye yeni bir Windows yüklemesi oluşturabilirsiniz. Birden fazla işletim sistemi kullanmanız gerekiyorsa, genellikle en iyi seçim bir VHD'ye ikincil (veya daha fazla) işletim sistemi kurmaktır. Ancak küçük zorluklar ortaya çıkabilir, örneğin:

1. Yeniden başlatmanın ardından sanal bir sabit sürücü kaybolabilir (en yaygın sorun)
2. Bazen önyükleme menüsüne bir giriş eklemeniz gerekir
3. Takma ve çıkarma işlemi vb.

Simple VHD Manager, VHD kullanıcılarının bu işlemlerden bazılarını basitleştirmesine yardımcı olan, taşınabilir ücretsiz bir yazılımdır:

– Sürükle ve bırak yöntemiyle VHD/VHDX/ISO dosyalarını ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz
– Windows 10 , Windows 8,1 , Windos 8, Windows 7'de bir sanal sabit diski kalıcı olarak bağlayabilirsiniz
– VHD/ Önyükleme menüsüne VHDX/ISO dosyaları desteği

Bir Sanal Sabit Diski Kalıcı Olarak Takın

Kalıcı bir ek oluşturmak için Simple VHD Manager içinde sanal sabit sürücü dosyasını seçin ve 'Seçenekler'i ve ardından “Sistem Başlangıcına İşaretli Ekle”yi tıklayın. Simple VHD Manager daha sonra bu VHD dosyasını her açılışta eklenmiş halde tutmak için bir hizmet ekleyecektir.
attach_vhd_system_startup.png

VHD veya VHDX nasıl oluşturulur

VHD veya VHDX oluşturmak için; Sihirbaz simgesini seçin (VHD Oluştur ve Ekle), Sanal Sabit Sürücü boyutu, Biçim ve Tip'i seçin, hepsi bu kadar

simple_vhd_manager_create_vhd.png

Bağlam menünüze VHD/VHDX/ISO Seçenekleri ekleyin

“İçerik Menüsüne Ekle” ikonuna tıklayın ve istediğiniz seçeneği seçin, 3 seçenek var , a) Sağ tıklama menüsüne Ekle- Ayır b) Ekle- Gönder menüsüne ayır c) Çift tıklama fonksiyonu ile ekle.

simple_vhd_manager_add_context_menu.png

Önyükleme Menüsüne Önyüklenebilir VHD veya ISO Dosyası Ekleme

Önyükleme menüsüne bir dosya eklemek için dosyaya sağ tıklayın ve “Önyükleme Menüsüne Ekle” seçeneğini seçin. Önyükleme girişi için istediğiniz adı girmenizi sağlayan bir iletişim kutusu görünecektir.

add_to_boot_menu.png

NOT 1: Basit VHD Yöneticisi yalnızca kendi önyükleme menüsü girişlerini okuyabilir, hepsini değil
NOT 2: Önyükleme menüsüne önyüklenebilir bir ISO görüntüsü eklerseniz, yalnızca MBR bölümünden önyükleme yapabileceğini, ancak bir GTP bölümü
NOT 3: Başka bir VHD/VHDX içinde bulunan bir VHD/VHDX'i önyükleme menüsüne ekleyemezsiniz.

Takılı VHD dosyasının sürücü harfini sağ tıklama menüsünü kullanarak da değiştirebilirsiniz (dosya seçilmelidir), ancak lütfen dikkatli olun; Ana sistem olarak bir VHD görüntüsü kullanıyorsanız veya bir VHD'den önyükleme yaptıysanız, (C : bölümünün sürücü harfini değiştirmeyin. "C:", şu anda kullanımda olan Windows bölümü olacaktır ve onu farklı bir sürücü harfiyle değiştirmek, Windows'un kararsız hale gelmesine neden olacaktır.

change_vhd_letter.png

Önyükleme menüsüne VHD veya ISO dosyaları ekledikten sonra, daha sonra VHD/ISO dosyasını (kasıtlı olarak veya yanlışlıkla) silebilir ve Basit VHD Yöneticisi girişlerini önyükleme menüsünden kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, “Dosya”yı ve ardından “Önyükleme Menüsünde Girişleri Kaldır”ı tıklayın.

remove_all_boot_entries.png

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 ,Windows 8 , Windows 7

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Português-Brasil, Yunanca, Fransızca, Macarca, Korece, Farsça, Lehçe, Rusça, Çince, İtalyanca, Japonca, Fince, İspanyolca, Bulgarca, Slovence, Endonezyaca, İbranice, Rumence

%100 Türk Malı Yerli Yazılımdır.

İndirme : (Resmi Web Sitesi):
Kod:
https://www.sordum.org/8705/simple-vhd-manager-v1-4/

Not:

Oluşturacağınız .vhd dosyasının , dosya boyutu, kullanmakta olduğunuz diskin bölümünün kapasitesiye doğrudan orantılıdır. (TRWE_2012)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Hide From Uninstall List v1.0​

hide_from_uninstall_list.png

hide_from_uninstall_list_rightclick.png

hide_programs_and_features.png

SONUÇLAR

Windows 7
program_and_features_no_entry.png

Windows 10/11 :

no_apps_and_features.png

Kısa Tanıtım :

Windows altında Program Ekle/Kaldır'da ("Programlar ve Özellikler", "Program Kaldırma", "Program Ekle veya Kaldır" olarak da bilinir) yazılım kurulum(lar)ı tarafından eklenen bir veya daha fazla girişi gizlemek isteyebilirsiniz.bunun birkaç nedeni

1. Programın bilgisayarda yüklü olduğunu kimsenin bilmesini istemezsiniz.
2. Birinin onu kaldırmasını istemezsiniz.
3. Uygulama zaten kaldırıldı, ancak giriş listede kaldı.

Güvenlik veya gizlilik açısından da iyidir, ancak bir öğeyi kaldırmadan uygulama listesinden nasıl kaldırırsınız?
Programları ebeveynlerinizden, arkadaşlarınızdan veya ailenizden gizlemek için kullanılan basit bir numara var. Örneğin, bir bilgisayarı ebeveynlerinizle paylaşıyorsunuz ve onların bir Programın kurulu olduğunu bilmelerini istemiyorsunuz.

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 ,Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Bulgarca, Fransızca, Slovence, Lehçe, Çince (Geleneksel), Çince (Basitleştirilmiş), Rusça, İtalyanca, Yunanca, İspanyolca, Japonca, Macarca, İbranice, Portekizce (Brezilya), Tayca, Hollandaca ( Nederlands), Hırvatça, Farsça, Rumence, Vietnamca, Arapça

Kod:
https://www.sordum.org/11081/hide-from-uninstall-list-v1-0/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Registry Key Jumper v1.3 (Kayıt defteri içinde, ceylan gibi oradan oraya zıplayıp durun)​

registry_key_jumper_main.png
registry_keyJumper_systemtray.png

Kısa Tanıtım :

Kayıt defteri, Windows işletim sisteminin kalbidir. Değiştirmek kolay değildir, ancak bazen gereklidir. Bir özelleştirme yapmak, bir kayıt defteri anahtarını onarmak veya yeni bir kayıt defteri kullanmak isteyebilirsiniz.öğrendiğin hile. Registry Key Jumper (RKJ), Windows kayıt defterinde gezinmeyi basitleştirir. Taşınabilir (kurulum gerektirmez) ve ücretsizdir.

Herhangi bir kayıt defteri anahtarına hızla atlamanıza yardımcı olacak ücretsiz bir araca ihtiyacınız varsa, Kayıt Defteri Anahtarı Jumper'ı seveceksiniz!

Desteklenen sistemler: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (hem x86 hem de x64)

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, İsveççe, Farsça, Lehçe, Yunanca, Português (Brezilya), Korece, Rusça, Vietnamca, Macarca, Fransızca, Slovence, Endonezyaca, Arapça, Japonca, İbranice, Çince (Geleneksel), Çince (Basitleştirilmiş ), İtalyanca , Felemenkçe (Hollanda), Rumence

Kod:
https://www.sordum.org/8110/registry-key-jumper-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Defender Exclusion Tool v1.3 (Defender Hariç Tutma Aracı v1.3)​

defender_exclusion_main.png

Kısa Tanıtım :

Microsoft Defender Antivirus'ü veya üçüncü taraf bir virüsten koruma çözümünü seçmenizden bağımsız olarak, bu ürünlerin kritik Dosya ve klasörleri taramadığından emin olmanız gerekir çünkü Ara sıra MicrosoftSecurity Essentials veya Microsoft Defender, bazı Dosya ve klasörlerde sorunlara neden olur. Tipik sorunlar arasında yavaş performans , bazı gerekli dosyaların silinmesi veya hatalı işlem yer alır ya da güvendiğiniz bir dosya veya klasörü kötü amaçlı olarak işaretleyebilir. Bu sorunlara geçici bir çözüm bulmak için bu tür dosya ve klasörleri istisnalar listesine ekleyebilirsiniz .

Bu yazılımın yaptığı işlem , ekleyeceğiz nesne'in Windows Defender tarafından tarama dışı bırakılması işlemidir. (TRWE_2012)

Sağ Menü Desteği de var
defender_exclusion_tool_rightclickmenu.png

Desteklenen sistemler: Windows 11, Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Macarca, İspanyolca, Korece, Çince (Geleneksel), Çince (Basitleştirilmiş), Rusça, İsveççe, Felemenkçe, Yunanca, İbranice, Slovence, Japonca, İtalyanca, Farsça, Arapça, Vietnamca , Portekizce , Rumence , Lehçe , Endonezyaca , Ukraynaca

Kod:
https://www.sordum.org/10636/defender-exclusion-tool-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Rebuild Shell Icon Cache v1.3 (İkon Önbelleğini Tazeleme)​

{Kabuk Simgesi Önbelleğini Yeniden Oluştur v1.3}​

broken_desktop_icons.png

Kısa Tanıtım :

Simgelerinizden biri veya daha fazlası düzgün görüntülenmiyorsa veya simge önbelleğiniz bozuksa, simge görüntülerini simge önbelleğine sıfırlamak ve yeniden yüklemek için simge önbelleğini yeniden oluşturmayı düşünebilirsiniz. Simge Önbelleği veya IconCache.db, Windows'un her simgenin kopyalarını el altında tutmak için kullandığı özel bir veritabanı dosyasıdır.

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (x86 & x64)

Desteklenen diller: İngilizce

Kod:
https://www.sordum.org/9194/rebuild-shell-icon-cache-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Update Time v1.3​

update_time.png

Kısa Tanıtım :

Bilgisayarlar, oluşturduğunuz dosya ve klasörlere bir zaman damgası uyguladığından, bilgisayarınızda doğru saati tutmak çok önemlidir. Ayrıca internet tabanlı kullanım gerektiren bazı yazılım ve araçları da kullanamayacaksınız.sistem saatiniz geçerli saatten çok uzaktaysa yetkilendirme. Saati yanlış ayarlarsanız, kötü tarihler hatalı bilgi akışına dönüşür ve bu da dosyaların kaybolmasına, randevuların kaçırılmasına ve kayıtların kötü tutulmasına neden olur. Hata Kodu 0x80072F8F hatasının en yaygın nedeni yanlış tarih ve saat ayarlarıdır, Tarih ve Saati Düzelterek bu hatayı düzeltebilmelisiniz.

Bu nedenle “Güncelleme Zamanı” adında küçük bir Uygulama kodladım. Kullanımı çok kolaydır, bilgisayarınızın Tarih ve Saatini düzeltmek için üzerine çift tıklamanız yeterlidir.

NOT: Saat ayarınız yanlış güncellenirse, lütfen saat dilimi ayarlarını kontrol edin.

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (x86 & x64)

Desteklenen diller: İngilizce

Kod:
https://www.sordum.org/9203/update-time-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Fix Print Spooler v1.3​

fix_print_spooler.jpg
manage_spooler_service.png

Kısa Tanıtım :

Hiç bir şeyi yazdırmaya çalıştığınız ve hiçbir şeyin olmadığı bir durumla karşılaştınız mı? Yazdırılmasını bekliyorsunuz ama iş bitmiyor mu? Bir yazdırma işinin olmamasının bir çok nedeni vardır.aslında yazdırır, ancak yaygın nedenlerden biri, yazıcı kuyruğunda sıkışmış bir yazdırma işi olmasıdır. Sıkışan yazdırma işlerinin yazdırma kuyruğunu temizlemeniz gerekebilir. Yazdırma biriktirici hizmeti, yazıcıya yazdırma komutunu veren bir hizmettir. Çoklu baskı komutlarını yönetir ve son baskı yapıldığında tek tek baskıya verir. Yazıcı biriktirici hizmeti, iki sistem dosyası spoolss.dll / spoolsv.exe ve bir hizmet ile çalışır. Kullanıcılar çıktı almak istiyor ancak “Yazdırma biriktirici hizmeti durdu, lütfen hizmeti yeniden başlatın, yerel yazdırma biriktiricisi çalışmıyor” hata mesajını alıyorlar. lütfen biriktiriciyi yeniden başlatın”

Tek tıklamayla yazdırma biriktiricisini temizleyin ve sıfırlayın

Fix Print Spooler, Taşınabilir ücretsiz bir Uygulamadır, Yazdırma Biriktiricisi kuyruğunu ve “%systemroot%\System32\spool\printers\” klasörünü sıfırlayıp temizleyebilir ve ardından biriktirici hizmetini yeniden başlatabilir. Sisteminizi yazdırma kabusu güvenlik açığına karşı korumak için Windows Yazdırma Biriktiricisi hizmetini devre dışı bırakmak için de kullanabilirsiniz.

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Rusça, Korece, İbranice, Macarca, Fransızca, Lehçe, İtalyanca, Slovence, Yunanca, Çince (Basitleştirilmiş), Bulgarca, Japonca, Arapça, İspanyolca, Hollandaca (Hollanda), Português Brasil

Kod:
https://www.sordum.org/9199/fix-print-spooler-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Dns Lock v1.4​

dns_lock_main-1.png
dns_lock_ipv4_6_changed.png

dns_lock_ipv4_changed.png
dns_lock_commandline_parameters.png

Kısa Tanıtım :

İnternete bağlanma sorunu yaşıyorsanız ve 'DNS sunucuları yanıt vermiyor' gibi bir hata alıyorsanız, lütfen ipv4/6 tercih edilen DNS sunucunuzu kontrol edin, bazen IPV4 tercih edilen DNS sunucusu sürekli değişiyor. kaç tane olursa olsunBunu 'DNS sunucusunu otomatik olarak al' olarak değiştirdiğinizde veya tercih edilen ve alternatif DNS sunucularını gerçekte oldukları şeye geri döndürebilirler. “DNS Sunucusu sorunu” genellikle sert VİRÜS saldırısı, otomatik DNS değiştirme yazılımı veya bir Antivirüs yazılımının Güvenli DNS ayarları nedeniyle oluşur ancak bazen bu tür durumlarda çözümlerin hiçbiri (Formatlama bile) çalışmaz Dns Lock, ipv4/6'yı tercih etmenize yardımcı olabilir. DNS sunucuları sabit, otomatik olarak değişmelerini önleyebilir, kötü amaçlı yazılımların (veya başka herhangi bir şeyin) IPv4/6 DNS adreslerinizi değiştirmesini engelleyen taşınabilir ücretsiz bir araçtır.

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe (olması gereken özellik)

Kod:
https://www.sordum.org/9432/dns-lock-v1-4/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Backup Start Menu Layout v1.5 (Win10/Win11'de Başlat Menüsü Ayarlarını Yedekleme-Geri Yükleme)​

Windows 11 x64 Başlat Menüsü
windows11_start_menu.jpg

Windows 10 Başlat Menüsü
default_start_menu_layout.png

Kısa Tanıtım :

Windows 11 ve Windows 10 Başlat Menüleri, uygulamaları daha kolay erişebilecekleri şekilde sabitlemenize olanak tanır. Bunları birlikte gruplayabilir ve döşemelerin boyutunu ve Başlat Menüsünün genişliğini yönetebilirsiniz. Fayansları sevip sevmediğiniziya da değil, favori uygulamalarınıza daha kolay erişmek için bunları özelleştirmenin ve çalıştırmanın yollarını bulabilirsiniz. Döşemelerinizi yeniden boyutlandırabilir, Başlat menüsünde veya Başlat ekranında sabitleyebilir ve sabitlemelerini kaldırabilirsiniz. Başlat menüsünde döşemeleri düzenlemek için çok zaman ayırdıktan sonra, başına bir şey gelirse, bir kayıt defteri bozulması, yeni bir uygulama yüklemesi veya kötü bir güncelleme Başlat menüsündeki döşemeleri yeniden düzenleyebilir veya silebilirse can sıkıcı olurdu. Böyle bir durumdan kaçınmak için Windows 10'da Başlat Menüsü Düzenini Yedekleyebilir ve Geri Yükleyebilirsiniz. Bu, Başlat menüsü düzeninizi yeniden sıfırdan ayarlamak istemiyorsanız da kullanışlı olabilir. Temiz bir Windows 10 yüklemesinden sonra söyleyin.

Windows 11 ve Windows 10'da Başlat Menüsü Düzenini Yedekle ve Geri Yükle

Yedekleme Başlat menüsü düzeni, Windows 10 başlat menüsü düzenini yedeklemek ve geri yüklemek için çok basit, taşınabilir ücretsiz bir Uygulamadır. İndirilen ZIP dosyasını çıkarın ve Uygun .exe dosyasını çalıştırın (x64 veya x86)

backup_start_menu_layout.png

Windows 11 ve Windows 10'da Başlat Menüsü Düzeni nasıl sıfırlanır

Başlat Menünüz aşırı derecede dağınıksa veya Başlat Menüsü'nden kaldırdığınız döşemeleri geri yüklemek istiyorsanız, Yedek Başlat menüsü düzeni v1.1 Başlat menüsü düzenini sıfırla özelliğini kullanın. Başlat menüsü düzeninizi varsayılan yapılandırmasına sıfırlayacaktır. Bunu yapmak için, Cankurtaran simgesini veya Dosyayı Kullan - Yıldız Menü Düzenini Sıfırla'yı tıklamanız yeterlidir.

start_menu_layout_has_been_reset.png

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 ve Windows 10 (x64 – x86)

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Korece, Portekizce (Brezilya), Çince (Basitleştirilmiş), Lehçe, İspanyolca, Yunanca, Hollandaca (Hollanda), Rusça, Macarca, İsveççe, Japonca, Rumence, Vietnamca, Arapça

Kod:
https://www.sordum.org/10997/backup-start-menu-layout-v1-5/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Restart Explorer v1.6 (Windows Dosya Yöneticisini Yeniden Başlatma Yazılımı)​

sordum_rstart_explorer_utility.png

Kısa Tanıtım :

Windows Gezgini (veya Dosya Gezgini), dosya sistemlerinize erişmek için grafiksel bir kullanıcı arabirimi sağlayan bir dosya yönetim programıdır. Sık kullanılan Windows Gezgini olan Windows 95 ile tanıtılmıştır.PC'nizde dosya ve klasörlere göz atmak için. PC'nizi yeniden başlatmanız gereken birçok durum vardır. Güncellemeler yüklemiş, yeni bir yazılım yüklemiş olabilirsiniz veya bilgisayarınız yeni kapanmış olabilir. Tüm bu senaryolar genellikle sistemin yeniden başlatılmasını gerektirir. Küçük sorunlar (Windows gezgini donuyor, bazı dosyaları silemezsiniz…) yalnızca Windows gezginini yeniden başlatarak halledilebilir.

Bu yazılımın diğerlerinden farkı; bilgisayarımı, kontrol panelimi, geri dönüşüm kutusu… klasörünü açarsanız (normal bir adresi olmayan) ve Windows Gezgini'ni yeniden başlatırsanız, açık pencere “Gezgini yeniden başlat” ile geri gelmez bu açık pencereler geri yüklenebilir

MS-DOS Komut İstemi Desteği de var

restart_explorer_cmd_parameter.png

Kod:
https://www.sordum.org/9192/restart-explorer-v1-6/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

SendTo Menu Editor v1.1 (Windows Sağ Menü -Gönder- Alt Menüsü Düzenleme Editörü)​

sendto_menu_editor.png

Gönder Alt Menüsüne Girdi Ekleme:

add_shortcut_options.png

Gönder Alt Menüsünden Girdi Silme

delete_from_menu.png

Kısa Tanıtım :

Windows 'Gönder' menüsü, belirli bir klasöre, uygulamaya veya başka bir öğeye dosya göndermenin kullanışlı bir yoludur. Belirli bir konuma, aygıta, uygulamaya veya başka bir yere tek bir dosyayı göndermek, kopyalamak veya yazdırmak için kullanabilirsiniz.item , Gönder menüsüne kendi uygulamanızı veya klasörünüzü eklemek veya içindeki Gereksiz öğelerin bazılarını silmek istiyorsanız, Gönder menüsünü ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Windows'ta Dosya Gezgini'ni açın Bir dosyaya sağ tıklayın ve açılır menüden farenizi Gönder komutuna getirin , Belirli bir girişe tıklayın. Tıkladığınız dosya daha sonra seçtiğiniz girişe gönderilir.

Gönder menüsüne kendi uygulamanızı veya klasörünüzü eklemek istiyorsanız, bu çok basittir: Win+R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açmanız ve ardından metin kutusuna shell:sendto komutunu yapıştırmanız yeterlidir. Bu, tüm bu kısayolların bulunduğu klasörü açacaktır.
Alternatif olarak, %UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo klasör konumuna gidebilirsiniz.

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10, Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windos Vista ,Windows XP (32\64-bit).

Supported languages: English , Turkish , German , Korean , French , Russian , Arabic , Greek , Slovenian , Spanish , Portuguese Brasil , Vietnamese , Indonesian , Chinese , Polish, Hungarian , Japanese , Italian , Dutch (Nederlands) , Persian , Romanian , Ukrainian , Hebrew

Kod:
https://www.sordum.org/10830/sendto-menu-editor-v1-1/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Hibernate Enable or Disable v1.3 (Windows Hazırda Beklet Fonksiyonu'nu Etkinleştirme/Devredışı Bırakma Ve Dosya Boyutunu Optimize Etme Yazılımı)​

hibernate_enabled.png
hibernate_disabled.png
hibernate_enable_or_disable_problem.png
hibernate_size.png

Kısa Tanıtım :

Hazırda Bekletme, PC'nizin tamamen kapanmasını sağlamak için bellekte bulunan içeriği sabit sürücüye kaydetme işlemidir, Bilgisayarınız hazırda bekletme moduna geçtiğinde, sistem dosyalarınızın ve sürücülerinizin anlık görüntüsünü alır.ve kapatmadan önce bu anlık görüntüyü sabit sürücünüze kaydeder. Bu, bilgisayarınızın daha hızlı başlatılmasını sağlar, Hazırda Bekletme varsayılan olarak etkindir ve diskinizin bir kısmını “ hiberfil.sys ” dosyası için ayırır. Hazırda bekletme modundan çıkmak ve kaldığınız yerden çalışmaya devam etmek için istediğiniz zaman bilgisayarınızı açabilirsiniz.

Diskinizde yer açmak istiyorsanız, özelliği nadiren kullanıyorsanız hazırda bekletme işlevini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu nedenle, bilgisayarınızda hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz ana neden, bu fazladan sabit disk alanına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır.

Aslında, Windows 11 veya 10 bilgisayarınız için bir SSD kullanıyorsanız, SSD ömründen tasarruf etmek için hazırda bekletme işlevini kapatmak daha iyidir . İşletim sistemi hazırda bekletme moduna geçtiğinde, RAM'inin içeriğini hiberfil'e yazar. sys ve ardından gücü kapatır. Katı hal diskleri olan sistemlerde, hazırda bekletme dosyasına sürekli yazma SSD'nin sağlığı için tehlikeli olabilir, çünkü normal sabit sürücülerden farklı olarak SSD'ler garantiyi bozmadan veya geçersiz kılmadan önce yalnızca sınırlı sayıda yazmaya devam edebilir. Bu nedenle, SSD sürücülü çoğu modern dizüstü bilgisayarda hazırda bekletme modu varsayılan olarak devre dışıdır . “Hazırda Beklet Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak”, Hazırda Bekletmeyi Devre Dışı Bırakmak veya Etkinleştirmek için çok basit bir Taşınabilir ücretsiz yazılımdır.

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Lehçe, Macarca, Fransızca, Yunanca, Bulgarca, İspanyolca, Rusça, İsveççe, Çince (Basitleştirilmiş), Korece, Japonca, İbranice, Rumence, İtalyanca, Arapça

Desteklenen İşletim Sistemleri : Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp (32 ve 64-bit).

Kod:
https://www.sordum.org/9502/hibernate-enable-or-disable-v1-3/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Random Password Generator (Şifre Üretme Portable Yazılımı)​

sordum_random_pass_generator.png
sordum_random_pass_generator_menu.png

Kısa Tanıtımı :

Şifreniz, çevrimiçi 'ön kapı' kilidini açmanız için mecazi 'anahtarınız'dır. Ev anahtarınızı kimseye vermezsiniz, değil mi? Siber güvenlik uzmanları sürekli olarak güçlü, benzersizçeşitli nedenlerle şifreler, siber suçlular web sitelerini ve çevrimiçi hesapları tehlikeye atar ve kullanıcı adlarının, e-posta adreslerinin ve şifrelerin listelerini çevrimiçi olarak yayınlar. Bir suçlu, aynı kişi için başka çevrimiçi alışveriş, sosyal medya veya finansal hesaplar arayabilir. Suçlu bu hesapları bulduğunda, açıkta kalan şifre ile giriş yapmayı deneyebilir. Parola yeniden kullanılırsa, başka hesaplara erişim sağlayabilirler. Bu nedenle benzersiz şifreler çok önemlidir. Güçlü parolaların kullanılması, bir terminalin güvenliğini tehlikeye atmaya yönelik çeşitli saldırı yöntemlerini yavaşlatabilir veya çoğu zaman bozabilir. Şifreler, hesaplarınıza istenmeyen erişime karşı ilk savunma hattıdır. Parola ne kadar güçlüyse, hesaplar o kadar iyi korunur.

Düşmanınız, şifrenizi tek tek deneyerek tahmin etmeye çalışan kar maskeli bir adam değil. Yaygın parolalardan veya rastgele karakter kombinasyonlarından oluşan devasa veritabanlarında otomatik olarak çalışan bir programdır. Bilgisayar korsanları, kaba zorlama adı verilen bir teknik kullanır. Bu, doğru parola belirlenene kadar her olası karakter kombinasyonunu denedikleri bir tekniktir. Parola ne kadar güçlü olursa, kaba zorlama o kadar az başarılı olur. Güçlü Parola Oluşturmak İçin; Kimsenin kolay kolay tahmin edemeyeceği bir parola seçin, Parolaları paylaşmayın, Parolanızın uzun olduğundan emin olun, Parolanızda en az bir harf, sayı ve özel karakter kullanın, Parolaları güncellemeyi ve değiştirmeyi unutmayın.

Rastgele Şifre Üretici nasıl kullanılır.

Rastgele güvenli şifreler oluşturmak için ücretsiz ve taşınabilir bir yazılım (Sordum Random Password Generator) geliştirdik. İndirin, sıkıştırın ve “RandomPW.exe” dosyasını çalıştırın.Random Password Generator minimalist bir arayüze sahiptir, size özel bir şifre oluşturmak için Şifre seçeneklerinden bazılarını seçebilir, örneğin büyük harf, küçük harf, Rakam veya özel karakterler kullanmak isteyebilir veya bazılarının şifreli olduğundan emin olabilirsiniz. Rastgele oluşturulmuş parolalara dahil edilmezse, Rastgele bir parola oluşturmak için Parola Oluştur düğmesini kullanın. Menü düğmesinde, Oluşturulduktan Sonra Kopyala ve Çevrimiçi Şifre oluşturucu gibi başka seçenekler de vardır.

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe (olması gereken bir özellik)

Kod:
https://www.sordum.org/10946/sordum-random-password-generator/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Win10 Settings Blocker v1.1 (Windows 10 Ayar Engelleyicisi)​

win10_settings_blocker_main.png

Kısa Tanıtım :

Windows 10 Sürüm 1703'te Microsoft, Windows 10 için Windows Ayarları uygulamasında görünen çeşitli ayar sayfaları üzerinde kontrol sağlayan yeni bir Grup İlkesi ekledi, bu Grup İlkesi gelecekbirçok kuruluş ve Ev kullanıcıları için çok kullanışlıdır. BT'nin özellikle son kullanıcıların ellerinden uzak tutmak istediği bu bölmeleri güvenceye almanın yanı sıra gereksiz bölmeleri kilitlemek sistem yöneticilerinin görevidir. Bu özellik, bir kiosk veya misafir makine yapılandırırken olduğu gibi bir ağ ortamında özellikle yararlıdır, ancak Ayarlar uygulamasını ve Kontrol Panelini devre dışı bırakmanın da kullanışlı olacağı birçok başka senaryo vardır. Örneğin, aileniz ve arkadaşlarınız için teknik destek görevlisiyseniz ve bir özelliği yeniden yapılandırmanız için sizi tekrar tekrar arıyorlarsa. Bilgisayarlarını bir kez düzeltebilir ve ardından ayarları değiştirmek için erişimlerini engelleyebilirsiniz veya evde bir cihazı çocuklarla paylaşıyorsanız ve Windows 10'daki ayarlarla oynamalarını istemiyorsanız.

Grup İlkesi Düzenleyiciniz (gpedit.msc) yoksa, ayrı Ayarlar bölmelerini Kayıt Defteri aracılığıyla kilitleyebilirsiniz, ancak bu zaman alıcı olur ve insan hatasına yatkın olur. Kullanıcıların Windows 10'da ayarları değiştirmesini engellemek için yeni taşınabilir ücretsiz “Win10 Settings Blocker” Uygulamamızı deneyebilirsiniz.

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 (Ayar sayfaları için)
Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Vista , Xp (Kontrol Paneli Uygulamaları için)

Desteklenen diller: İngilizce, Türkçe, Almanca, Bulgarca, Fransızca, Macarca, Japonca, Slovence, Rusça, Yunanca, İspanyolca, Lehçe, Çince, İsveççe, Japonca, Korece, İbranice, İtalyanca, Hollandaca (Hollandaca), Farsça, Rumence

Kod:
https://www.sordum.org/11128/win10-settings-blocker-v1-1/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Copy Public IP v1.3​

public_and_private_ip_address.jpg

copy_public_ip.png

Kısa Tanıtım :

IP adresi, bir TCP/IP ağındaki cihazlar için bir tanımlayıcıdır, İnternete bağlanan her cihazın kendi İnternet Protokolü (IP) adresi vardır. IP adresleri, diğer şeylerin yanı sıra, farklı ağlardaki bilgisayarların birbirini bulmasını mümkün kılar. IP adresleri tüm İnternet tabanlı etkinlikler için hayati öneme sahiptir ve yine de bir kullanıcının bilgisayarının IP'sini bilmemesi nadir değildir. IP adresleri, herhangi bir ağda yönetilmesi gereken en kritik kaynaklardan biridir. Tüm IPv4 IP adresleri iki ana gruba ayrılabilir, Harici ve yerel IP adreslerinin her ikisi de aynı amaca hizmet eder, fark kapsamdır.

Harici IP adresinizi Nasıl Bulunur?

Copy IP, İnternet IP adresinizi kolayca bulabilmeniz, kullanmak için üzerine çift tıklamanız yeterli - sistem tepsisinde bir bilgi göreceksiniz, harici ip adresinizi gösterecek.

Önerileriniz ile ekstra özellikler ekleyip daha da geliştirebiliriz.

Kod:
https://www.sordum.org/9201/copy-public-ip-v1-3/